Türkiye’de 2023 yılında konut sektöründe neler oldu?

Türkiye’de 2022 yılında konut sektöründe neler oldu?  

 

Pandemi ile birlikte hayatımızda ne kadar çok şey değişti değil mi? Hayatlarımızda hiç ummadığımız değişiklikler yaşadık. Günlerce evlerimizden çıkamadık. Maskelerden kurtulamadık. Sosyal hayatımızın etkilendiği bu dönemde, sosyal hayatımızla birlikte ticari hayatımız, piyasa fiyatları, maliyetler, turizm sektörü, gıda sektörü ve hepsiyle birlikte gayrimenkul sektörü de etkilendi.  

 

Pandeminin başlagıcı olan 2019-2020 yıllarında konut sektöründe Türkiye genelinde 2.7 milyon konut stoğumuz vardı. Türkiye’de bulunan hane sayısı ve diğer faktörleri dikkate aldığımızda konut fiyatlarının düşme eğrisinde olacağını tahmin ediyorduk.  

 

Barınma ihtiyacı tükenmeyen biz insanların, buna bağlı olarak konut alım talebi sonlanmıyor. 2020 yılında Türkiye’de açıklanan konut kredisi faiz desteği ile birlikte 2 yıl içinde var olan konut stoğumuzu neredeyse bitirdik. Arzın düşmesi ve maliyetlerin artması ile birlikte konut fiyatları neredeyse üç katına kadar çıktı.  

 

2022 yılında Türkiye’de yaklaşık olarak 1.580.000 adet konut satıldı. Satışların 828.592 adedi diğer satış şeklinde olurken 228.601 adedi ipotekli satış olarak gerçekleşti.  

 

2023 yılı ve önümüzdeki yıllarda gayrimenkul sektöründe neler olacağını hep birlikte göreceğiz. Arz ve talep dengesi yıllar, aylar içinde değişse bile döngü devam ediyor. Artan fiyatlar ve maliyetler ile birlikte konut fiyatları yükselmeye devam etse de, konut ihtiyacı devam edecek.  

 

Kaynak: TUİK 

ETİKETLER: ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Eltex İnşaat
Eltex İnşaat
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?